/Bělení zubů
Možná jste si už někdy u zrcadla povzdechli: „Ach jo, kéž by tak moje zuby byly bělejší!“ Třeba Vás zaujal zářivý úsměv kolegy v práci nebo Vašeho oblíbeného herce či zpěváka. Snad onen typický „americký úsměv“ úspěšného podnikatele? Vyzkoušeli jste přípravky typu bělících past, gelů, vodiček, pásků a jejich efekt se Vám nezdál dostatečný? Láká Vás „bělící kůra“ víc než odtučňovací? Potřeba na sobě „něco“ změnit k lepšímu?
Proč vůbec bělit zuby?
Bělit zuby znamená dosáhnout dlouhodobě jejich světlejšího odstínu. Již od chvíle prořezání zubů do dutiny ústní začíná jejich odstín tmavnout. Příčinou jsou barevné pigmenty přijímané v potravinách a nápojích. Černé čaje, káva, coca-cola a červené víno jsou nejčastějšími původci zabarvení zubů. Kouření, jakož i žvýkání tabáku, se na tmavnutí zubů také intenzivně podílí. Zuby mohou být přirozeně tmavší již při prořezání. Jindy jsou na vině antibiotika, často opakovaně podávaná v raném dětství. Takové zuby bývají zbarveny do odstínů žluté, šedé či hnědé barvy. Postiženy jsou buď všechny rovnoměrně, nebo jen některé. Změnu barvy způsobí i zvýšený příjem fluoru – fluoróza zubů. Je typická přítomností křídově bílých skvrn na jinak normálně zbarveném zubu. V těžších případech se jedná o skvrny v odstínech hnědé či šedé barvy. Zuby mohou být barevně handicapovány také při těžkých systémových onemocněních organizmu. Podobně působí i nedostatek některých vitamínů během vývoje zubu. Úrazy zubů jsou další možnou příčinou vzniku jejich následných barevných změn. Všechna tato zabarvení jsou bělením řešitelná.
Co je to bělení zubů pod dohledem dentální hygienistky?
Jedná se o kontrolovanou aplikaci intenzivně bělící látky na zuby. Tato látka proniká do povrchu zubu a chemicky reaguje s usazenými pigmenty. Výsledkem této reakce je rozložení pigmentů, tedy zesvětlení zubů. Aplikace látky může probíhat několika způsoby. Buď v ordinaci v Liberci, nebo u Vás doma. Ordinačnímu bělení předchází profesionální čištění zubů. Při samotném ordinačním bělení se aplikuje ochranná hmota (pryskyřice) na dásně a nanesení bělícího přípravku na zuby. Pro zvýšení účinku bělící látky používáme speciální bělící lampu se studeným světlem. Celý proces trvá 90 minut. Pro domácí bělení musíme zhotovit tzv. „nosiče“ bělícího gelu. V ordinaci sejmeme otisky Vašeho chrupu, na základě kterých jsou v laboratoři zhotoveny modely zubů, které slouží k výrobě nosičů. V další návštěvě vyzkoušíme přesnost Vašich nosičů, odevzdáme bělící gely a poučíme Vás o
technice domácího bělení. V našem centru provádíme ordinační bělení, domácí bělení a bělení zabarvených zubů po nevhodném endodontickém vyšetření.
Ordinační bělení
Proces provádí dentální hygienistka přímo v ústech pacienta pomocí bělící lampy, která studeným světlem a speciálním gelem vybělí zuby během jediné návštěvy. Bělíme 3×15 minut až 7 odstínů. Výhodou této metody je dosažení excelentních výsledků a rychlost, kdy se pacient nemusí zříkat svých potěšení (kouření, káva, čaj, červené víno) po dobu bělení, jako je tomu u domácího typu procedury. Jedná se o novou metodu s perfektními výsledky. Bělení v naší zubní ordinaci v Liberci nabízíme za bezkonkurenční cenu 9 130 Kč.
Bělení zubů doma
Bělení do nosiče. Jedná se o pomalý způsob bělení (cca 10–14 dní), kdy si bělící gel pacient doma nanáší do speciálního nosiče. Nosič se nasazuje na zuby přes noc. Pro pacienta je pohodlné, že si může zuby bělit doma. K dentální hygienistce chodí pouze na pravidelné kontroly, během nichž hygienistka sleduje průběh bělení a vydává pacientovi bělící gel.
Bělení endodonticky ošetřených zubů
Endodonticky ošetřené zuby jsou „mrtvé“ zuby, u kterých byly „vytaženy nervy“. Ne zřídka po endodontickém ošetření zuby zešednou či dokonce zrůžoví. Jedná se hlavně o přední zuby, které jsou nejvíce vidět. Speciální gel se aplikuje do dutiny zubu a zub se bělí „zevnitř“. Dojde tak k odstranění nežádoucího zabarvení.